کاربردهای سیلیکون در صنایع و زندگی روزمره

محصولات ساخته شده از سیلیکون، کیفیت زندگی ما را محافظت کرده و بهبود می بخشد. کاربردهای سیلیکون در صنایع مختلف از حمل و نقل گرفته تا پارچه، خصلت مواد تشکیل دهنده را تقویت کرده و تولید مواد جدید با ویژگی های جدید را ممکن می سازد.

سیلیکون به دلیل داشتن خاصیت آب بندی، پایداری در محدوده دمایی گسترده، دوام، خصوصیات ضد لرزش ماده ای است که در صنایع بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
سیلیکون به دلیل طیف گسترده ای از اشکال ممکن، کاربردهای گسترده ای در صنعت دارد. لاستیک سیلیکون به طور موثری در رایانه و الکترونیک، خودرو، منسوجات، محصولات بهداشتی، ساختمانی و معماری و محصولات خانگی به کار می رود.

محصولات بیشماری که هر روز با آنها تماس داریم، از جمله حتی نرم کننده مو، به پلیمرهای سیلیکونی وابسته است.
به دلیل وجود خاصیت عایق بندی مناسب در لاستیک سیلیکون، در صنعت برق، از آن برای پوشش و محافظت از سیم نیز استفاده می شود.

کاربرد سیلیکون در معماری

سیلیکون معماری را متحول کرده است. درزگیرهای سیلیکونی، چسب و روکش های سیلیکونی به دلیل دوام و پایداری زیاد آنها امروزه در معماری ساختمان بسیار پرکاربرد است. درزگیرها و روکش های سیلیکونی می توانند ساختمان را نسبت به رطوبت، گرما، خوردگی، نور خورشید، اشعه ماوراء بنفش، آلودگی و سایر مواد شیمیایی محافظت کنند.

چسب های سیلیکونی مواد متنوعی مانند بتن، شیشه، گرانیت، استیل و پلاستیک را به هم می چسبانند. این معماری و مهندسی نوآورانه، هرگونه نمای شیشه ای نمایشی یا سازه های خمیده را ممکن می سازد.

کاربردهای سیلیکون در صنایع – صنعت غذا

سیلیکون آشپزی را آسان و دلپذیرتر کرده! پخت و پز در ظروف آشپزخانه ساخته شده از لاستیک سیلیکونی راحت و آسانتر خواهد بود. ماندگاری بالا، انعطاف پذیری و خاصیت نچسب بودن این ظروف، تمیز کردن آنها را نیز آسانتر می کند.

قالب های کیک، مافین، که می توانند از فریزر به داخل اجاق، مایکروویو یا ماشین ظرفشویی بروند بدون اینکه روی کیفیت ماده غذایی تأثیر بگذارد.

کاربرد سیلیکون در خانه‌داری

خانم های خانه دار هم با انواع محصولات سیلیکونی، هر روز سر‌و‌کار دارند. سیلیکون ها در نرم کننده های پارچه به دلیل خاصیت نرم کنندگی آنها به حفظ بافت پارچه کمک می کنند. خاصیت ارتجاعی سیلیکون ها به صاف کردن چین و چروک کمک می کند. سیلیکون ها به عنوان مواد ضد کف در شوینده های لباسشویی، کنترل کف را در طی چرخه شستشو تضمین می کنند.

کاربردهای سیلیکون در صنایع روز به روز در حال افزایش است و این ها تنها مواردی از کاربرد‌های سیلیکون بود که به آنها اشاره شد و این اهمیت تولید سیلیکون را برای صنایع مختلف کاملا روشن می سازد. شرکت تولیدی صنعتی پارس سیلیکون سابقه ۶ ساله در تولید محصولات سیلیکونی مورد نیاز صنایع دیگر ازجمله صنایع داروسازی دارد.

فهرست