سیلیکون گرید پزشکی در خدمت بهداشت و سلامت

سیلیکون گرید پزشکی در ساخت اجزا مصنوعی بدن مانند دست، پا، گوش، جمجمه مصنوعی، بینی مصنوعی ، لوله معده، مفصل مصنوعی، پوست مصنوعی، پاشنه و غیره، می تواند یکی از بیشترین کاربردها را داشته باشد.

این نوع سیلیکون، به دلیل دوام، سهولت در قالب گیری و استحکام کششی بالا از محبوبیت بسیاری در تولید تجهیزات پزشکی برخوردار است. این نوع سیلیکون از نظر زیست سازگاری آزمایش شده است. از این نوع سیلیکون برای سرشیشه های سیلیکونی بطری کودک، تماس با مواد غذایی و پوست ، دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

با تست‌های فراوان، لاستیک سیلیکون مایع سازگاری بسیار بالایی با بافت‌های بدن انسان، در مقایسه با سایر الاستومترها نشان داده است. همچنین دربرابر رشد باکتری‌ها مقاوم است و برخلاف سایر مواد، لکه و پوسیدگی برجا نمی‌گذارد.

بعضی از کاربرد های سیلیکون گرید پزشکی

  • لوله های تغذیه
  • ایمپلنت برای استفاده طولانی مدت و کوتاه مدت
  • مهر و موم
  • پیستون های سرنگ
  • ماسک های تنفسی

امروزه تولید لاستیک سیلیکون مایع با گرید پزشکی (LSR) برای صنعت تجهیزات پزشکی بسیار مهم است، زیرا با دستیابی به مواد جدید LSR از نظر پزشکی ، امکان اطمینان بیشتر ، عملکرد بهتر و همچنین تجهیزات پزشکی مقرون به صرفه تری را در دسترس بیماران خواهد بود.

تفاوت سیلیکون فود‌گرید و سیلیکون گرید پزشکی

در اصل ، تفاوت اصلی در این است که گرید پزشکی به طور خاص با بافت کمی متفاوت تر ساخته شده است به طوری که می تواند بیش از ۳۰ روز در بدن بماند. بیشتر پستانک ها و نوک سرشیشه های بطری های کودک می تواند از سیلیکون گرید پزشکی نیز ساخته شوند، در حالی که وسایل آشپزی و ظروف مواد غذایی از سیلیکون فود‌گرید باید ساخته شوند.

تفاوت اساسی بین سیلیکون فود‌گرید و سیلیکون گرید پزشکی در استفاده از آنها است. سیلیکون فود‌گرید برای استفاده در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرد در حالی که از سیلیکون گرید پزشکی برای تولید محصولات دارویی و یا ایمپلنت ها استفاده می شود.

فهرست