کاربردهای سیلیکون

ویژگی های لاستیک سیلیکون

کاربردهای سیلیکون که به عنوان یک الاستومر برای محصولاتی که در آن استفاده می شود، مزایای بسیاری از جمله انعطاف پذیری را بهبود می بخشد و مقاومت در برابر رطوبت ، گرما و اشعه ماوراء بنفش را افزایش می دهد.

سیلیکون می تواند به اشکال مختلف جامد، مایع، خمیرهای نیمه چسبناک ، گریس‌ها، روغنها و لاستیک تولید شود.

ماده اولیه اصلی سیلیکون (Si) است که بعد از اکسیژن، دومین عنصر فراوان در پوسته زمین است. سیلیکون به عنوان یک عنصر خالص در طبیعت وجود ندارد، بلکه این ماده معمولاً همراه با اکسیژن به شکل سیلیس یافت می شود.

سیلیکون نسبت به پلاستیک دوام بیشتری دارد و همچنین نسبت به پلاستیک در برابر گرما و سرما بهتر مقاومت می کند. خاصیت مهم دیگر سیلیکون این است که بدون بو و مزه است.

انواع کاربردهای سیلیکون

خواص ارزشمند مكانیكی سیلیكون حضور این ماده را در صنایع مختلف توضیح می دهد، از کاربردهای سیلیکون می توان به عنوان درزبند و سیل كننده در اجاق گاز، فر توكار، كوره ، دیگ های بخار، صنایع روشنایی، نظامی، پزشكی، ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

هر جایی كه در ارتباط با حرارت، رطوبت و سایر عوامل محیطی می باشد كاربرد سیلیكونی نمایان می باشد.

انواع لاستیک سیلیکونی:

  • لاستیک سیلیکونی با پخت در دمای بالا (گرما پخت) High Temperature Vulcanizing silicone rubber
  • لاستیک سیلیکونی پخت در دمای اتاق (هوا پخت) Room Temperature Vulcanizing silicone rubber
  • لاستیک سیلیکونی مایع Liquid Silicone Rubber

آیا سیلیکون برای سلامتی مضر است؟

بسیاری از کارشناسان و مسئولان سیلیکون را برای استفاده در صنایع غذایی کاملاً بی خطر می دانند.

به عنوان مثال ، سازمان بهداشت کانادا می گوید: “هیچ گونه خطرات بهداشتی شناخته شده ای در استفاده از وسایل آشپزی سیلیکونی وجود ندارد. زیرا لاستیک سیلیکونی با مواد غذایی و یا نوشیدنی واکنش نمی دهد.”

گزارش های علمی سازمان غذا و داروی آمریكا كه در سال ۱۹۷۹ دی‌اكسیدهای سیلیكون را تعیین كرد که مواد اولیه محصولات سیلیكونی برای كاربرد در صنایع غذایی کاملا بی خطر است.

آیا سیلیکون هم نوعی پلاستیک است؟

از نظر فنی ، سیلیکون می تواند جزئی از خانواده لاستیک ها محسوب شود. اما از نظر شیمیایی، سیلیکون چیزی است که ترکیبی بین لاستیک و پلیمر پلاستیک است. بسیاری از افراد تصور می کنند سیلیکون ماده ای طبیعی است که به طور مستقیم از شن و ماسه گرفته می شود. اما در واقع اینطور نیست.

سیلیکون مانند هر پلیمر پلاستیکی ، مصنوعی است و ترکیبی از مواد افزودنی شیمیایی حاصل از سوخت های فسیلی را نیز شامل می شود.

این به دلیل تغییر در خواص سیلیکون در دماهای بالاتر است. سیلیکون نسبت به سایر الاستومرها در دمای بالا مقاومت بیشتری دارد و از بین تمام لاستیک ها ، سیلیکون به دلیل مقاومت در برابر حرارت از نظر عایق حرارتی بسیار بهتر عمل می کند.

لاستیک سیلیکون خاصیت خاصی را ارائه می دهد که لاستیک های آلی آن را ندارند.

مزایای استفاده از سیلیکون در محصولات کودک

محصولات کودک سیلیکونی بهتر از پلاستیک است، اما حتما به اندازه شیشه یا استیل ایمن نیست.

تحقیقات در مورد ایمنی سیلیکون نشان داده که سیلیکون در دماهای پایین و بالا ماده سمی آزاد نمی کند.

خاصیت مهم دیگر لاستیک سیلیکون این است که بدون بو و مزه است و به این ترتیب برای محصولاتی نظیر پستانک و دندانگیر بسیار مناسب است و در مقابل پارگی بسیار مقاوم است و احتمال خطر خفگی را کاهش می دهد.

فهرست